- Dorian Gąska
- 31-07-2022
Loading
Internet rzeczy to koncepcja, w której coraz częściej czujemy się w działaniu każdego dnia — być może nawet nie wiedząc, że to się nazywa. Skrót IoT powinien ewoluować w kierunku Internetu Rzeczy, chociaż ostatnio używa się również terminu IoT Intelligence. IoT (Internet of Things lub Intelligence of Things) to po prostu system urządzeń elektronicznych, które mogą komunikować się i wymieniać dane automatycznie przez sieć bez interwencji człowieka. To bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje coraz większą liczbę inteligentnych urządzeń domowych.
Rozwiązanie obejmuje zarówno urządzenia smart home (pralki, roboty sprzątające, lodówki, wagi łazienkowe, telewizory, oczyszczacze powietrza czy żarówki), jak i urządzenia ubieralne, takie jak smartwatche czy bransoletki treningowe (smartbands), a także smart car.
Mało tego – tu do gry wkracza sprzęt wykorzystywany do produkcji (np. żywności), sprzedaży, energii, gospodarki odpadami, a nawet sprzętu medycznego. Inteligentne miasta to wciąż pieśń przyszłości, ale wiele miast wprowadza coraz więcej rozwiązań IoT.
Jednocześnie promowane są platformy takie jak Arduino, aby zachęcić do opracowywania własnych rozwiązań IoT – takich jak opracowany przez Chile system wczesnego ostrzegania o zbliżającym się trzęsieniu ziemi.
Ważną cechą IoT jest szybkie połączenie z Internetem, ponieważ inteligentne urządzenia oznaczają szybki wzrost ilości danych wymaganych do wysyłania i odbierania. Tak więc w kontekście IoT często mówi się, że należy wprowadzić łączność 5G, co będzie kolejnym dużym krokiem w rozwoju IoT. Według Wikipedii w 2020 r. do sieci podłączonych zostanie od 25 do 50 miliardów urządzeń.
- Asystenci głosowi, tacy jak Amazon Echo czy Google Home, dzięki czemu za pomocą poleceń głosowych możemy nie tylko odbierać niezbędne informacje, ale także sterować innymi inteligentnymi urządzeniami podłączonymi do sieci.
- Fit/smart bracelets – czyli bransoletki sportowe, które między innymi stale mierzą Twoje tętno, liczą kroki, a nawet monitorują Twój sen.
- Malutki komputer pozwalający na stworzenie własnego huba IoT – najlepszym przykładem jest Raspberry PI, na przykład dostępny jest system operacyjny dedykowany do rozwijania IoT
Podłączenie wszystkich inteligentnych urządzeń do Internetu stworzyło wiele nowych możliwości, ale także zagrożeń. Okazuje się, że wiele z tych urządzeń może nie być odpowiednio chronionych przed hakerami, dlatego ważne jest, aby zaktualizować nie tylko oprogramowanie domowego routera, ale także wszystkie urządzenia inteligentne.
Ponadto asystenci głosowi często pojawiają się na pierwszych stronach wiadomości, ponieważ ich działania nie zawsze przebiegają zgodnie z planem, a niedoskonała sztuczna inteligencja może nawet przekonać nas do zrobienia czegoś śmiesznego.
Jednocześnie pojawiły się pogłoski o niebezpieczeństwach związanych z wprowadzeniem sieci 5G, ale jak dotąd żadne badania naukowe nie potwierdziły rewelacji, a zostały one odłożone na półkę obok teorii płaskiej ziemi i ruchu antyszczepionkowego.